esmaspäev, 4. mai 2020

Esmaspäev 4.05

Matemaatika

Tänased matemaatika ülesanded on kirjaliku liitmise, kirjaliku lahutamise, korrutamise ja jagamise peale. 

Kirjuta matemaatika vihikusse pealkirjaks Ülesanne, servale tänane kuupäev. Kirjuta ülesanded vihikusse ümber ja lahenda need. Pööra tähelepanu vormistamisele (pildil on õige vormistus)! Kõik liitmised ja lahutamised tee kirjalikult ülesannete alla. Kõik korrutamised ja jagamised tee peast korrutustabelit kasutamata. Ole aus ja arvuta ise, ära lase kellelgi teisel kontrollida! Homme jagan ülesandeid õigete vastustega.Meenuta tekstülesande lahendamist:
  1. Loe tekst läbi mitu korda kuni saad selle sisust täielikult aru. 
  2. Mida sa juba tead selle ülesande kohta?
  3. Mida tahetakse teada? Leia küsimus.
  4. Kui kohe vastust pole võimalik leida, pane kirja vaheküsimus.
  5. Pane kirja arvutustehe.
  6. Pane kirja järgmine küsimus (või ülesandes esitatud küsimus).
  7. Pane kirja arvutustehe.
  8. Kirjuta lõppvastus, mida sooviti ülesandes teada saada, täislausega (küsimuse järgi).
Vaata näidisülesannet:


Lahenda eelmise ülesande alla vihikusse tekstülesanded. Lahenda ülesandeid ise ja ära lase kellelgi teisel kontrollida. Homme jagan ülesandeid õigete lahendustega.
  • Ülesannet ümber kirjutama ei pea.
  • Kirjuta ette ülesande number ja jäta iga ülesande vahele 3 tühja ruudurida.

1. Põllul oli 36 hane. Ronkasid oli 6 korda vähem. Mitu lindu oli põllul kokku?
2. Taavil on kapis 4 sinist mudelautot. Punaseid on tal 6 korda rohkem kui siniseid. Mitu mudelautot on Taavil kokku?
3. Liina korjas 19 siniliiliat. Sinililli korjas ta 26 võrra rohkem. Ülaseid korjas ta 5 korda vähem kui sinililli. Mitu kevadlille korjas Liina kokku?


Eesti keel

Eelmine reede ehk 1. mai oli teil vaba päev. Loe läbi järgnev jutuke 1. maist ja vasta küsimustele kirjalikult harjutuste vihikusse. Pealkirjaks 1. mai, servale tänane kuupäev. Küsimusi ümber kirjutama ei pea. Pane ette küsimuse number ja vasta täislausega.

1. mail on kevadpühad, mil tähistatakse kevade saabumist. Kevadpüha on Eesti riigipüha, seetõttu on koolist ja töölt vaba päev. Kevadpüha kattub nii rahvusvahelise töörahvapühaga kui ka eesti rahvakalendri volbripäevaga.

Töörahvapüha on igal aastal tähistatav rahvusvaheline tähtpäev. Suurem osa maailmast tähistab seda 1. mail.  Töörahvapüha tähistamise traditsioon on alguse saanud 19. sajandil Ameerikast Chicagost. Eestis algas avalik ja suurejooneline maipühade tähistamine nõukogude võimu kehtestamisega. Töörahvapüha juurde kuulunud ametlikud rongkäigud (maiparaad), millest pidid osa võtma õppurid ja töötajad, toimusid suuremates linnades ja maakonnakeskustes hommikupoolikul, õhtupoolik oli vaba. Sündmust kajastati raadio ja televiisori vahendusel.

Volbripäev on 1. mail. See on eesti rahvakalendri tähtpäev, nõidade ja tarkade päev. Volbripäeva saabumine tähistas kevade lõplikku võitu talve üle, kus eesti kombestikus oli levinumaks märgiks kaunviljade (näiteks herneste) külv. Kõige halva eemale peletamiseks tehti tuld (maituli), helistati kellasid, lärmati ning viidi läbi muid rituaale. Lõkked tehti ainult maapinnale. Haljalas öeldi, et kui volbripäeval sajab vihma, siis vanad nõiad vihtlevad. Kullamaal öeldi, et volbripäeval tulevad pääsukesed. Tormas pidi kartuli volbripäeval maha panema. Volbripäevale eelneb volbrilaupäev ja volbriöö, mida tähistatakse 30. aprillil. Rahvasuu räägib, et sel ööl lendavad ringi nõiad. Sel puhul korraldatakse (nõia)etendustega pidusid, tehakse lõket ja küpsetatakse vorstikesi või liha, tantsitakse ja lauldakse. Volbrilaupäeval liiguvad ringi igasugused salkus ja kaltsus tegelased, fantastilised elukad, küürakad nõiamoorid, väikesed nõiad, šamaanid ja haldjad. 

1. Milliseid kolme püha tähistatakse 1. mail?
2. Miks ei pea 1. mail kooli ja tööle minema?
3. Kas töölispüha on rahvusvaheline või eesti rahvakalendri tähtpäev?
4. Kust sai alguse töörahvapüha tähistamise traditsioon?
5. Kes pidid maiparaadist osa võtma?
6. Kas volbripäev on rahvusvaheline või eesti rahvakalendri tähtpäev?
7. Kelle auks tähistatakse volbripäeva?
8. Mida külvati eesti kombestiku kohaselt volbripäeval maha?
9. Mida tavaliselt tehakse volbriööl?
10. Joonista pilt volbriööst.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar